📌2 Senelik Yolculuğumuzda 1.000.000m+ Ham Görüntüleme İçin Teşekkürler. İyi ki varsınız! 🙏🏻
Discord sunucumuza tüm üyelerimiz davetlidir! ✨(Link)
  • Discord ile Kayıt Aktif | Onaylı Üyelik
    Forumdan daha fazla yararlanmak için, Discord ile kaydolun ve daha ayrıcalıklı olun 👑
  • Telegram ile Kayıt Aktif | Onaylı Üyelik
    Forumdan daha fazla yararlanmak için, Telegram ile kaydolun ve daha ayrıcalıklı olun 👑

Nedir ? Windows Server - Nedir?

Windows Server

Windows Server - Nedir?

Windows Server, Microsoft şirketi tarafından geliştirilen ve işletim sistemleri ailesinin bir parçası olan bir sunucu işletim sistemidir. Windows Server, ağ altyapısını yönetmek, sunucu tabanlı hizmetleri sağlamak ve işletmelerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

Windows Server, sunucu işletim sistemleri için bir dizi sürüm sunmaktadır. Her sürüm, belirli bir kullanım senaryosuna yönelik farklı özellikler ve işlevler sunar. Örneğin, Windows Server 2019, kullanıcıların yüksek performanslı veri merkezleri oluşturmasına ve buluta entegrasyonu kolaylaştırmasına yardımcı olan gelişmiş özelliklere sahiptir.

Windows Server, bir dizi sunucu rolü ve özelliğiyle birlikte gelir. Bu roller, sunucunun belirli bir işlevi yerine getirmesine olanak tanır ve sistem yöneticilerinin işleri kolaylaştırır. Örneğin, Active Directory Domain Services (AD DS) rolü, kullanıcı hesaplarını, güvenlik politikalarını ve ağ kaynaklarını yönetmek için bir veritabanı sunucusu olarak hizmet verir. Diğer roller arasında DNS sunucusu, dosya sunucusu, web sunucusu, baskı sunucusu ve sanal makine barındırma sunucusu bulunur.

Windows Server, bir dizi güvenlik özelliğiyle birlikte gelir. Bu özellikler, sunucuların güvenliğini artırmak, veri kaybını önlemek ve yetkilendirme ve erişim denetimi sağlamak için tasarlanmıştır. Örneğin, BitLocker sürücü şifrelemesi, verilerin şifrelenmesini sağlar ve Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) için çok faktörlü kimlik doğrulama gibi özellikler, yetkilendirme güvenliğini artırır.

Windows Server, bulut entegrasyonunu destekler ve Microsoft Azure ile entegre olabilir. Bu, işletmelerin bulut hizmetlerine geçiş yapmasını ve yerel altyapılarını ve kaynaklarını bulut ile birleştirmesini kolaylaştırır. Ayrıca, sanalizasyon teknolojileri (Hyper-V) ile birlikte gelir, bu da sanal makinelerin oluşturulmasını, yönetilmesini ve dağıtılmasını sağlar.

Windows Server, geniş bir işletim sistemi ekosistemi sunar. Birçok üçüncü taraf uygulama ve araç, Windows Server üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, sistem yöneticilerine ve geliştiricilere, belirli gereksinimleri karşılamak için sunucu işletim sistemini özelleştirmek ve genişletmek için çeşitli seçenekler sunar.

Sonuç olarak, Windows Server, işletmelerin ağ altyapısını yönetmek, sunucu tabanlı hizmetleri sağlamak ve güvenli bir şekilde çalıştırmak için tasarlanmış bir sunucu işletim sistemidir. Yüksek performans, güvenlik, işlevsellik ve bulut entegrasyonu gibi özellikleri ile dikkat çeker.
Önemli Windows Server sürümleri:

1. Windows Server 2003: Bu sürüm, 2003 yılında piyasaya sürüldü ve Active Directory, Internet Information Services (IIS) ve uzaktan erişim gibi özellikleri içeriyordu. Ancak, bu sürüm artık desteklenmemekte ve güvenlik açıkları içerebilir.

2. Windows Server 2008: Bu sürüm, 2008 yılında piyasaya sürüldü ve birçok gelişmiş özellik ve performans iyileştirmeleri sunuyordu. Hyper-V sanallaştırma platformu, PowerShell komut satırı aracı ve daha fazlasını içeriyordu.

3. Windows Server 2012: Bu sürüm, 2012 yılında piyasaya sürüldü ve bulut entegrasyonuyla dikkat çekti. Yeni özellikler arasında Hyper-V 3.0, PowerShell 3.0, ReFS (Resilient File System) ve dahası bulunuyordu.

4. Windows Server 2016: Bu sürüm, 2016 yılında piyasaya sürüldü ve özellikle bulut teknolojilerine odaklanıyordu. Nano Server adı verilen hafif bir yapı sunucusu seçeneği, gelişmiş güvenlik özellikleri ve Docker konteyner desteği gibi yenilikleri içeriyordu.

5. Windows Server 2019: Bu sürüm, 2019 yılında piyasaya sürüldü ve önceki sürümlere göre bir dizi gelişmiş özellik ve performans iyileştirmeleri sunuyordu. Windows Admin Center aracı, gelişmiş güvenlik özellikleri, Kubernetes desteği ve Storage Migration Service gibi yeni özellikler içeriyordu.

6. Windows Server 2022: Bu, en yeni Windows Server sürümüdür ve 2021 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu sürüm, bulut entegrasyonu, güvenlik iyileştirmeleri, otomatik sanal makine ölçeklendirme ve diğer geliştirmeler gibi bir dizi yeni özelliği içermektedir.

Her Windows Server sürümü, farklı işletim sistemi özellikleri ve işletim sistemine özgü yenilikler sunar. İşletme gereksinimlerinize ve kullanım senaryolarınıza bağlı olarak, uygun sürümü seçmek önemlidir. Ayrıca, her sürümün belirli bir destek ömrü vardır ve güncellemeler ve güvenlik yamaları için düzenli olarak güncellenmelidir.

ProxyXF

Yönetim Üyesi
Administrator
Onaylı Üye
S1 Üye
LV
7

Son görülme
Ödüller
13
Web sitesi
sadece1.com